Kontakt
Aktualności
Blog
Porady i wskazówki
Konie fryzyjskie
Relacje
Polecamy
Filmy
REFERENCJE
Zajeżdżanie krok po kroku - FILM!
Galeria zdjęć
NA SPRZEDAŻ
Konie aktualnie w treningu
Konie przez nas trenowane
Sesje zdjęciowe
Zawody i pokazy
Treningi
Inne
Konie na sprzedaż
Szkolenia
Chironsport.pl Newsletter
Imię
E-mail
powrót  powrót do listy wpisów
TRÓJKA WSPANIAŁYCH - MISTRZOSTWA POLSKI W UJEŻDŻENIU 2011

PIERWSZY DZIEŃ

 

To jak zwykle „badanie sił konkurencji” w programie Intermediate II (CS-1). Beata Stremler i MARTINI – 69,737%, Michał Rapcewicz i RANDON – 68,395%, Katarzyna Milczarek i EKWADOR – 67,316%. Już po pierwszym konkursie było wiadomo, że podium Mistrzostw Polski Seniorów w tym roku będzie tylko dla nich. Różnice do pierwszego miejsca niewielkie : 1,3% i 2,4% – wszystko się jeszcze może zdarzyć!

 

Dalej, na czwartym miejscu w punktacji Mistrzostw : Żaneta Skowrońska i WITH YOU z bardzo dobrym wynikiem 63,500% i ósme miejsce w konkursie na 15. startujących - ale odległość do 3-go miejsca MPS i brązowego medalu - już duża : 3,8%.

 

Jeszcze dalej pięciu jeźdźców, którzy raczej nie mają już szans włączyć się do walki o podium – ale …, należy im się wielki szacunek i uznanie za wieloletnią pracę ze swoimi końmi, przygotowanie się do walki na poziomie klasy Grand Prix i doprowadzenie do startu w Mistrzostwach Polski Seniorów. To naprawdę nie jest takie proste! Gratulacje dla Łukasza Wituchowskiego na FINEST 0003, Dominiki Kraśko-Białek na OTELLO, Karoliny Mazurek na PEGASUSie HB, Jarosława Poręby na klaczy DOKTRYNA i Sylwii Sygudy-Heinrich na WOLFGANG GRAN.

 

DZIEŃ DRUGI

 

To wojna nerwów! Każdy z prowadzącej trójki wyjechał, żeby wygrać konkurs Grand Prix obowiązkowy (CS-2) i zgarnąć jak najwięcej punktów do rankingu olimpijskiego FEI. No ale jak to zwykle bywa – jak się bardzo chce, to nie zawsze wychodzi. Posypało się u wszystkich - od błędów w wykonaniu elementów, do pomyłki w programie. Czy to wynik stresu, czy też zmęczenia koni bardzo intensywnym sezonem, przejazdami po Europie, czy też efekt obniżenia formy po najważniejszym starcie tej trójki na Mistrzostwach Europy w Rotterdamie i wynik zbyt krótkiego czasu na regenerację sił koni i zawodników przed Mistrzostwami Polski – tak czy siak… cała trójka pojechała z błędami i po ”równo”: 68,915%, 68,277%, 68,043%. Przy takim rozdaniu o końcowej klasyfikacji zadecydują przejazdy w konkursie finałowym.

 

ANALIZA SYTUACJI PRZED FINAŁEM

 

Po dwóch dniach : 1. Beata Stremler - 138,652 pkt 2. Michał Rapcewicz – 136,672 pkt i odległość do złota do odrobienia tylko 1,98% 3. Katarzyna Milczarek – 135,359 pkt i strata do drugiego miejsca tylko 1,31% , do pierwszego już trochę dużo : 3,29%. Start w finale wylosowali w odwrotnej kolejności od zajmowanych miejsc. Beata pojedzie ostatnia - w ogromnym stresie – to jej pierwsze Mistrzostwa Polski Seniorów, obiektywnie jest z Martini najlepszą polską parą po ME, ale to jeszcze trzeba udowodnić na czworoboku we Wrocławiu w finale MP. Michał pojedzie jako drugi - głośno żartuje i „odgraża się” Beacie – że jutro złota jej nie odda. Kasia, wystartuje jako pierwsza. Na zewnątrz milcząca, spokojna i nieobecna - ale dało się odczuć, co naprawdę myśli : „Mimo wszystko, jeszcze nic straconego… Ja wam jutro jeszcze wszystkim pokażę !”.

 

DZIEŃ TRZECI – WIELKI FINAŁ :

 

Przy pełnych trybunach widzów, pięknej pogodzie i braku jakichkolwiek „przeciwności” losu - rozpoczyna swój przejazd w konkursie Grand Prix Freestyle (CS-5) - Katarzyna Milczarek i EKWADOR. Amazonka skoncentrowana jak diabli, jeszcze jej takiej nie widzieliśmy. Ekwador - uważny, dokładny i całkowicie posłuszny. Od wjazdu do wyjazdu konsekwentnie prowadzony. Fantastyczny przejazd - bez błędów, przy pięknej muzyce, z publiką tak cichą, że było słychać jak „przelatują muchy” i wybuchem braw po końcowym ukłonie - z doskonałym wynikiem 73,500% i prowadzeniem w konkursie. Brązowy medal już jest, ale co będzie za chwilę… ? Jak pojadą konkurenci? Dobra robota wykonana - poprzeczka dla konkurentów powieszona została wysoko: Michał, żeby nie stracić srebra musi pojechać na nie mniej jak 72,187% !!!. Beata, żeby nie stracić złota do Kasi musi pojechać na nie mniej niż 70,207% !

 

Startuje Michał Rapcewicz i RANDON. To było niesamowite! Jak zapowiadał - tak zrobił. Było widać, że obaj: i Michał i Randon - podjęli walkę o złoty medal. Bardzo dobre pasaże i piaffy, wszystkie elementy wykonane do dobrze dobranej muzyki, tylko jedno potknięcie na końcu programu! W ogólnej ocenie widzów był to najlepszy przejazd tej pary jaki widzieliśmy od lat - jeśli nie najlepszy w karierze! Burza oklasków na zakończenie i niecierpliwe czekanie na wynik. Jest : 72,800% - niżej niż Ekwador!!! Ale wystarczająco do utrzymania drugiego miejsca przed Katarzyną Milczarek z przewagą tylko o 0,613% !!! Wspaniała walka i w jej wyniku na razie jest srebrny medal dla Michała i brąz dla Kasi – co teraz zrobi Beata? Po przejeździe Michała i Randona wymagania wzrosły, żeby wygrać Mistrzostwa nie może pojechać gorzej niż na 70,820%.

 

Beata Stremler i Martini startowali zaraz po Michale Rapcewiczu i Randonie. W czasie, kiedy on zjeżdżał wzdłuż trybun przy gromkim aplauzie publiczności - ona musiała tą samą drogą dojechać do wjazdu na czworobok, uspokoić Martiniego i skoncentrować się nad wykonaniem swojego programu. To była trudna chwila, która mogła zadecydować o końcowym wyniku. Trybuny zamilkły po sygnale sędziego gotowości do startu, Beata podniosła rękę, ruszyła muzyka i … byliśmy świadkami wspaniałego wydarzenia artystycznego. Wykonanie dość trudnego technicznie programu było wręcz brawurowe : do przodu i bezbłędnie, do doskonale dobranej muzyki! Beata wytrzymała stres i napięcie, czego nie wytrzymywała publiczność nagradzając nieśmiałymi oklaskami wykonanie poszczególnych elementów - by na końcu po zjeździe z czworoboku urządzić Beacie i Martiniemu prawdziwą fetę. Jeszcze tylko wynik : 73,300% - to mniej niż Ekwador, ale mniej tylko o 0,2%!. Za to więcej niż Randon i Michał! JEST ZŁOTO SENIORÓW – po raz pierwszy w karierze Beaty Stemler. WIELKIE BRAWA!

 

Tegoroczny finał MPS był niezwykłym dla nas wydarzeniem sportowym. O randze tego wydarzenia niechaj świadczy fakt, że na 14 startujących par - z naszą medalową trójką wygrała tylko jedna : Tinne Wilhelmsson Silfven ze Szwecji na wspaniałym hanowerskim koniu Don Aurelio, ale z nie tak odległym wynikiem 74,675%. W pobitym polu pozostali tacy jeźdźcy jak : Patrik Kittel - Szwecja (5 miejsce w rankingu FEI), Rose Mathisen – Szwecja (74 miejsce w rankingu FEI) czy Aat van Essen – Holandia (96 miejsce w rankingu FEI). Czwarta w Mistrzostwach Polski Seniorów Żaneta Skowrońska i With You, po dobrym przejeździe zajęła jedenaste miejsce z równie dobrym wynikiem 65.225% - co jest sukcesem tej pary.

 

NA ZAKOŃCZENIE

 

Medale i tytuły zostały rozdane. Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu 2011 roku są już za nami.

Oczywiście można by w tej relacji roztrząsać „co by było gdyby” - wątpliwości i pytań o wysokość poszczególnych ocen sędziowskich jest dużo - jak na każdych zawodach ujeżdżeniowych. Czy jednak wynikające z tego powodu indywidualne frustracje - mają nam wszystkim przesłonić piękno ujeżdżenia oraz wartości jakie niesie jazda konna i rywalizacja sportowa? Różnice w ocenach sędziowskich są, były i będą – bo to jest istota i „sól” walki w konkurencjach niewymiernych takich jak ujeżdżenie, jazda figurowa na lodzie, taniec sportowy, czy też inne dyscypliny gdzie ocenia się styl. Np. w konkursie finałowym – Kasia Milczarek i Ekwador miała u sędziów następujące miejsca : 1x1., 2x2., 1x3. i 1x7.! Beata Stremler i Martini : 1x1., 2x2., 1x4. i 1x8.! Michał Rapcewicz i Randon : 1x2., 1x3., 1x4., 1x5. i 1x6. Lecz czy to umniejsza wielkość zwycięstwa Beaty Stremler i Martiniego, wartość srebrnego medalu zdobytego „w walce” przez Michała Rapcewicza i Randona, czy też medalu brązowego Katarzyny Milczarek i Ekwadora - osłodzonego zwycięstwem w konkursie finałowym nad pozostałymi medalistami?!

 

Ja osobiście i wcale nie mała grupa widzów z którymi rozmawiałem - dziękujemy wszystkim uczestnikom Mistrzostw za wspaniałą walkę i piękne przejazdy na poziomie, jakiego jeszcze w Polsce nie widzieliśmy. Wszystkim medalistom tegorocznych Mistrzostw gratulujemy sukcesu i zdobycia trwałego miejsca w historii polskiego jeździectwa. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak się to wszystko pięknie i szybko rozwija - dzięki Wam : zawodnikom, trenerom, rodzicom i sponsorom. Po latach dopiero docenicie to, co zrobiliście dzisiaj!

 

A wszystkim malkontentom proponuję przyjęcie jednej zasady, aby zgodnie z przepisami PZJ przez pół godziny po zakończeniu każdego konkursu powtarzać sobie głośno (znaną skądinąd) formułę : „Jeżeli znasz jakiekolwiek przeszkody dla uznania tego wyniku sportowego – zgłoś oficjalny protest. Jeżeli nie złożyłeś protestu – ZAMILKNIJ NA WIEKI i… idź pogratulować Zwycięzcy”.

 

Marek Ruda

 

PS. Relację telewizyjną z konkursu finałowego można zobaczyć w Internecie pod adresem :: http://www.popler.tv/fineartfilm/33881#33975 lub http://www.popler.tv/fineartfilm/33881#33990 : CDI-W Wrocław 2011 – konkurs Grand Prix Freestyle, Finał MP-A Seniorów - część 1 i część 2.

 

 

Wpis dodany przez: Justyna Ruda
Data dodania wpisu: Poniedziałek, 19 Wrzesień 2011 godz. 20:16
Ostatnio zmieniony: Poniedziałek, 19 Wrzesień 2011 godz. 20:21
Dodaj swój komentarz do tego artykułu
Podpis:
Data:
Treść komentarza (2000 / 2000):
Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie Chironsport.pl.
» Zapoznaj się regulaminem «
Komentarze
~Yvonne
6 Październik 2011 godz. 09:31
As groom from Michal I saw this competition as one of the biggest. Michal was training very hard to win this competition again, but he knows also that Beate was a coming star since she was riding so good on the EM. It was for me sad that Michal not get the points for the freestyle, but that is live. We called this a \"titanenstride\" because the best 3 where really good and then the points so close...
kalejdoskopjezdziecki.pl
moszna.pl
tank.dytko.pl
bioagra.pl
obiegly.pl
stadniny.pl
koniefryzyjskie.org.pl
allekonie.pl
stat4u