Kontakt
Aktualności
Blog
Porady i wskazówki
Konie fryzyjskie
Relacje
Polecamy
Filmy
REFERENCJE
Zajeżdżanie krok po kroku - FILM!
Galeria zdjęć
NA SPRZEDAŻ
Konie aktualnie w treningu
Konie przez nas trenowane
Sesje zdjęciowe
Zawody i pokazy
Treningi
Inne
Konie na sprzedaż
Szkolenia
Chironsport.pl Newsletter
Imię
E-mail
powrót  powrót do listy wpisów
Jak nauczyć konia zagalopowania?

Nauka rozpoczyna się już od lonżowania - stosując zawsze jednakowe pomoce głosowe, które jednocześnie różnią się między sobą intonacją, uzyskuję pożądany efekt - moje konie chodzą "na głos". Jest to bardzo pomocne w dalszej nauce, ponieważ gdy koń dopiero przyzwyczaja się do jeźdźca i wszelkie pomoce związane z działaniem łydki i ręki są mu obce, mam w zanadrzu coś, co koń już zna. Dlatego też podczas pierwszych zagalopowań wykonuję półparadę, przykładam łydkę i jednocześnie posiłkuję się komendą głosową. Powtarzam to na kolejnych treningach tak długo, aż koń zacznie łączyć przyłożenie łydki z zagalopowaniem, wtedy wycofuję pomoc głosową. Wraz z treningiem oraz rozwojem siły i kondycji u konia, precyzyjne pomoce pozwolą nam nauczyć podopiecznego zagalopowania ze stępa, a następnie ze stój. Zapraszam do obejrzenia filmiku, dajcie znać jak Wam się podoba!

 

Wpis dodany przez: Justyna Ruda
Data dodania wpisu: Niedziela, 25 Grudzień 2011 godz. 19:42
Ostatnio zmieniony: Niedziela, 24 Luty 2013 godz. 16:01
Dodaj swój komentarz do tego artykułu
Podpis:
Data:
Treść komentarza (2000 / 2000):
Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie Chironsport.pl.
» Zapoznaj się regulaminem «
Komentarze
~Celebesowka
25 Styczeń 2012 godz. 22:42
Wieeelu jeźdźcom brakuje empatii w tym przypadku rozumianej przez brak wiary w to, że koń oprócz pomocy (dosiadu i kontaktu z wędzidłem) cokolwiek jeszcze potrzebuje, a przecież sygnał dźwiękowy ma kluczowe znaczenie w szkoleniu konia i to nie tylko młodego - brawo ! :)
~KaStel
7 Sierpień 2012 godz. 12:17
Super pomocne! Dziś trafiłam na tę stronę i blog i czuję, że zagoszczę tu na dłużej! Pozdrawiam serdecznie!
~Renata
23 Sierpień 2012 godz. 10:23
Bardzo fajny filmik i wyrazista instrukcja:) Konik już na lonży super reaguje na komendę \"galop\". Tylko jak to wypracować?!!! Mój strasznie wyciąga kłus i dopiero rozpędzony przechodzi w galop a że jest słusznych rozmiarów, to w siodle odczuwam to jako małe \"trzęsienie ziemi\":) Może jakiś instruktaż na ten temat? Pozdrawiam
~Chironsport
23 Sierpień 2012 godz. 11:30
Renato, najważniejsze jest skrócenie czasu reakcji konia na lonży od momentu komendy głosowej, do samego zagalopowania. Oczywiście po to mamy pomoc w postaci bata do lonżowania, żeby gdy koń się rozpędza i nie zagalopowuje upomnieć go i uzyskać szybką reakcję. Na początku wiele koni się rozpędza, ale jak tylko uda się zagalopować należy konia bardzo serdecznie pochwalić głosem i kilka razy powtórzyć samo zagalopowanie. Tak żeby koń się zorientował, że są 2 opcje: 1. po komendzie głosowej rozpędzam się i nie zagalopowuję -> to upominają mnie batem 2. po komendzie głosowej zagalopowuję -> nie używają bata tylko chwalą miłym głosem jakbym wygrał Mistrzostwa Świata ;) Wszystkie konie po pewnym czasie wybierają 2 opcję i nie ma potrzeby w ogóle używać bata. Niektórym jednak z powodu słabej równowagi na kole potrzeba na to więcej czasu. Pozdrawiam!
~Renata
23 Sierpień 2012 godz. 12:27
Bardzo dziękuję za pomoc:) Zabieram się więc do pracy:)
~Natalia
29 Kwiecień 2013 godz. 00:57
Rok później tu trafiam :) Ja galopy póki co te siodłowe odłożyłam na później . Póki co stępujemy się i kłusujemy bo musimy opanować skracania i przede wszystkim....zatrzymania....bo ten fryz jakoś tak odmiennie lubi pobiegać Więc może coś w tą stronę :P A wskazówki jak najbardziej pomocne. No i macie cudowną ujeżdżalnię /czworobok :)
Dziękuje! cieszę się, że artykuł się przydał. Zachęcam do opisania problemu w mailu, postaram się pomóc :) Pozdrawiam - Justyna Ruda
~kosupuresukeb
5 Grudzień 2013 godz. 09:59
ciekawe jak cała stona ,ale na lonzy to konik już nie pierwszy raz chodził .
kalejdoskopjezdziecki.pl
moszna.pl
tank.dytko.pl
bioagra.pl
obiegly.pl
stadniny.pl
koniefryzyjskie.org.pl
allekonie.pl
stat4u